10 Πανελλήνιο Συνέδριο με Διεθνή Συμμετοχή «Ιατρική της Άθλησης στον 21ο Αιώνα»
Αρχική / Ενημέρωση / 10 Πανελλήνιο Συνέδριο με Διεθνή Συμμετοχή «Ιατρική της Άθλησης στον 21ο Αιώνα»

10 Πανελλήνιο Συνέδριο με Διεθνή Συμμετοχή «Ιατρική της Άθλησης στον 21ο Αιώνα»

Αγαπητοί φίλοι και φίλες,

Mε ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλώ να παρακολουθήσετε τις εργασίες του 10ου Πανελλήνιου Συνεδρίου με διεθνή συμμετοχή «Ιατρική της Άθλησης στον 21ο Αιώνα». Το Συνέδριο που έχει καθιερωθεί ως ένα πολύ σημαντικό επιστημονικό γεγονός στη χώρα μας στον τομέα της Ιατρικής της Άθλησης, διοργανώνεται από το Εργαστήριο Αθλητιατρικής του Τμήματος Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του ΑΠΘ στις 30/11 – 2/12/2018 στο Ξενοδοχείο Grand Hotel Palace.Με το πλούσια διαμορφωμένο επιστημονικό πρόγραμμά του που θα παρουσιασθεί σε διαλέξεις, στρογγυλές τράπεζες, εφαρμοσμένα φροντιστήρια, προφορικές και αναρτημένες ανακοινώσεις, φιλοδοξεί να καλύψει το σύνολο σχεδόν των θεμάτων αθλητιατρικής από τη σκοπιά της βιολογίας και της φυσιολογίας έως της παθολογίας, από την τραυματιολογία και την αποκατάσταση έως την αθλητική καρδιολογία, από τα εργογόνα βοηθήματα έως την ορθά προγραμματισμένη διατροφή.Επίσης, θα διαπραγματευθεί θέματα από συγγενείς επιστήμες που προασπίζουν την υγεία του αθλούμενου όπως από τη βιοκινητική, εργοφυσιολογία, ψυχολογία, μοντέρνα τεχνολογία κ.α.

Εγγύηση στην υψηλού επιπέδου κάλυψη της θεματολογίας αυτής αποτελούν οι ειδικοί υψηλού κύρους επιστήμονες που έχουν κληθεί να συμμετάσχουν και να παρουσιάσουν τις απόψεις τους από τη χώρα μας και το εξωτερικό.

Η πολύ επιτυχημένη διοργάνωση των προηγούμενων 9 Συνεδρίων αποτελεί την καλύτερη υπόσχεση ότι η Οργανωτική και η Επιστημονική Επιτροπή του Συνεδρίου, συνεπικουρούμενη από ένα έμπειρο Γραφείο Διοργάνωσης Συνεδρίων, θα καλύψουν εις έπακρον την εύλογη επιθυμία σας να παρακολουθήσετε ένα πολύ υψηλού επιπέδου Συνέδριο Αθλητιατρικής στη Θεσσαλονίκη.

Με εξαιρετική τιμή

Ο Πρόεδρος της Οργανωτικής Επιτροπής