Παρουσίαση του εκπαιδευτικού υλικού του προγράμματος SEE-I Βουκουρέστι
Αρχική / Ενημέρωση / Παρουσίαση του εκπαιδευτικού υλικού του προγράμματος SEE-I Βουκουρέστι

Παρουσίαση του εκπαιδευτικού υλικού του προγράμματος SEE-I Βουκουρέστι

Στο Βουκουρέστι συναντήθηκαν οι εταίροι του προγράμματος SEE-I, όπου συζήτησαν με αθλητές, προπονητές και παράγοντες του ρουμάνικου ποδόσφαιρου για την ακεραιότητα στο ποδόσφαιρο. Παρουσιάστηκε από τους εταίρους το εκπαιδευτικό υλικό του προγράμματος το οποίο περιέχει 4 θεματικές ενότητες: διαφθορά, αθλητική ηθική, χειραγώγηση αγώνων και χρήση ουσιών ντόπινγκ. O συντονιστής του έργου στην Ελλάδα, Δρ. Βασίλειος Μπαρκούκης παρουσίασε το εκπαιδευτικό υλικό σχετικά με την χρήση ουσιών ντόπινγκ. Πιο συγκεκριμένα, υπογράμμισε ότι οι αθλητές και οι προπονητές τους είναι αναγκαίο να εκπαιδευτούν σωστά για να αποφεύγουν τη χρήση ουσιών ντόπινγκ. Το εκπαιδευτικό εργαλείο αναφέρεται στο πνεύμα του αθλητισμού και εκπαιδεύει τους αθλητές και τους προπονητές στο πως να αντισταθούν στην πίεση για χρήση ουσιών ντόπινγκ. Επιπλέον, όπως ανέφερε ο Δρ. Μπαρκούκης είναι σημαντικό οι εμπλεκόμενοι να γνωρίζουν τους κανονισμούς σχετικά με το ντόπινγκ αλλά και τις συνέπειες της χρήσης των ουσιών ντόπινγκ.