Παρουσίαση του εκπαιδευτικού υλικού του προγράμματος SEE-I
Αρχική / Ενημέρωση / Παρουσίαση του εκπαιδευτικού υλικού του προγράμματος SEE-I

Παρουσίαση του εκπαιδευτικού υλικού του προγράμματος SEE-I

Στο πλαίσιο του ερευνητικού προγράμματος SEE-I, το οποίο χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση και συμμετέχει το ΤΕΦΑΑ Θεσσαλονίκης, πραγματοποιήθηκε ημερίδα στην Αθήνα για την εκπαίδευση αθλητών, προπονητών και παραγόντων ποδοσφαίρου στην ακεραιότητα στον αθλητισμό. O συντονιστής του έργου στην Ελλάδα, Δρ. Βασίλειος Μπαρκούκης παρουσίασε το εκπαιδευτικό υλικό σχετικά με την χρήση ουσιών ντόπινγκ. Ο Δρ. Μπαρκούκης τόνισε την ανάγκη οι αθλητές και οι προπονητές να γνωρίζουν τους κανονισμούς σχετικά με το ντόπινγκ αλλά και τις συνέπειες της χρήσης των ουσιών. Όπως επισήμανε, το ντόπινγκ αποτελεί μια σημαντική απειλή για την ακεραιότητα του αθλητισμού και θα πρέπει αθλητές και προπονητές να εκπαιδευτούν κατάλληλα.