Αρχική / Ενημέρωση / Εκπαίδευση ενάντια στο ντόπινγκ στην εποχή της πανδημίας: Η χρησιμότητα των νέων τεχνολογιών

Αξιότιμες και αξιότιμοι Φοιτητές/τριες,

Σας προσκαλούμε να παρακολουθήσετε την e-Ημερίδα (Webinar) με θέμα: ‘Εκπαίδευση ενάντια στο ντόπινγκ στην εποχή της πανδημίας: Η χρησιμότητα των νέων τεχνολογιών’ που θα διεξαχθεί στο πλαίσιο της παρουσίασης του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ Sport GAME. Η παρουσίαση διοργανώνεται από τις ομάδες έργου του Τμήματος Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού και του Τμήματος Πληροφορικής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, τη Δευτέρα 30 Νοεμβρίου(14.45-17.30).

Tο αντικείμενο του προγράμματος GAME είναι η «δημιουργία εκπαιδευτικού υλικού ενάντια στο ντόπινγκ με τη χρήση νέων τεχνολογιών ώστε να συμβάλλει στην εξ’ αποστάσεως εκπαίδευση, αθλητών/τριών και μαθητών/τριών». Το πρόγραμμα GAME αφορά κυρίως όλους όσους εργάζονται με εφήβους και νέους αθλητές/τριες και μαθητές/τριες και στοχεύει να:
α) Παράσχει εκπαιδευτικό υλικό για εξ' αποστάσεως εκπαίδευση
β) Ενημερώσει για τις συνέπειες της χρήσης συμπληρωμάτων διατροφής και ουσιών ντόπινγκ
γ) Βοηθήσει τους νέους να παίρνουν τεκμηριωμένες αποφάσεις σχετικά με τη χρήση συμπληρωμάτων και
δ) Προωθήσει την άσκηση ως μέσο βελτίωσης της υγείας

Η συμμετοχή σας είναι ιδιαίτερα σημαντική γιατί προσδοκούμε στη συνεργασία σας και ευελπιστούμε να ανταλλάξουμε απόψεις ώστε να σχεδιάσουμε τις λύσεις που θα είναι πιο αποτελεσματικές για τους νέους και τις νέες της Ελλάδος. Σας παρακαλούμε να προωθήσετε την πρόσκληση αυτοί στους τομείς ευθύνης σας και σε όσους νομίζετε ότι μπορεί να ενδιαφέρονται.

Η ημερίδα θα διεξαχθεί διαδικτυακά μέσω της πλατφόρμας Zoom και το κανάλι του προγράμματος στο YouTube. Για τη σύνδεση σας μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τον ακόλουθο σύνδεσμο:

Επίσης σας ενημερώνουμε πως θα δοθεί βεβαίωση παρακολούθησης της ημερίδας σε όλους τους συμμετέχοντες.
Στα συνημμένα αρχεία μπορείτε να βρείτε την αφίσα και το πρόγραμμα της ημερίδας.

Η ομάδα του έργου GAME
του Τμήματος Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού και του Τμήματος Πληροφορικής