18ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Η συμμετοχή στα σεμινάρια για όσους εγγραφούν να παρακολουθήσουν το συνέδριο είναι δωρεάν.
Το συνέδριο θα διεξαχθεί σε ένα νέο, φιλόξενο και άρτια εξοπλισμένο χώρο, στο αμφιθέατρο του δημαρχείου του δήμου Πυλαίας – Χορτιάτη το οποίο βρίσκεται στο Πανόραμα (πρώην δημαρχείο Πανοράματος), στην οδό Απόστολου Σαμανίδη 21 (οδός Πανοράματος – Θέρμης). Στο χώρο διεξαγωγής υπάρχει μεγάλος ανοιχτός-υπέργειος χώρος στάθμευσης που διατίθεται δωρεάν. Πρόσβαση υπάρχει και με αστική συγκοινωνία με τη γραμμή 58 (με αφετηρία την οδό Ελ. Βενιζέλου στο κέντρο της Θεσσαλονίκης), στάση δημαρχείο.

Το συνέδριο θα περιλαμβάνει: Ειδικές εισηγήσεις – στρογγυλές τράπεζες, 7 εξειδικευμένα σεμινάρια και ελεύθερες ανακοινώσεις από όλο το φάσμα της αθλητικής επιστήμης (προφορικές, αναρτημένες, short και full paper). Στους συμμετέχοντες στο συνέδριο θα δοθεί Δίπλωμα Συμμετοχής. Για κάθε σεμινάριο θα δοθεί χωριστή βεβαίωση συμμετοχής.

ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ (ΠΡΟΦΟΡΙΚΕΣ ΚΑΙ ΑΝΑΡΤΗΜΕΝΕΣ): Θα καλύπτονται τα παρακάτω θέματα της αθλητικής επιστήμης: Προπονησιολογία, Κινητική μάθηση, Κινητική ανάπτυξη, Αθλητιατρική, Αθλητική ψυχολογία, Βιοκινητική – Βιομηχανική, Αθλητική κοινωνιολογία, Αθλητικό δίκαιο, Ειδική αγωγή, Εργοφυσιολογία, Ιστορία Φυσικής Αγωγής, Αθλητισμός για όλους, Φιλοσοφία του Αθλητισμού, Οργάνωση και Διοίκηση, Άθληση και αναψυχή, Βιοχημεία της άσκησης, Αθλητισμός και Διατροφή, Διδακτική και θεωρία της φυσικής αγωγής και του αθλητισμού, Ειδικά θέματα διαφόρων αθλημάτων, Χορός και Λαογραφία, Αθλητική τεχνολογία, Φυσιοθεραπεία, Ντόπινγκ, Μετρήσεις και αξιολόγηση, Αερόμπικ, Στατιστική, Φυσιολογία, Εργομετρία, κλπ.

ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ: Στο πλαίσιο του 18ου Πανελλήνιου Συνεδρίου θα διεξαχθούν και 7 εξειδικευμένα σεμινάρια.
1) Σεμινάριο «Καθορισμός Στόχων στον Αγωνιστικό Αθλητισμό, στο Σχολείο και σε Προγράμματα Άσκησης για Υγεία». Η παρακολούθηση του συγκεκριμένου σεμιναρίου για όλους τους μετέχοντες στο 18ο Πανελλήνιο Συνέδριο της Ε.Γ.Β.Ε. είναι δωρεάν. Στους συμμετέχοντες στο σεμινάριο θα δοθεί χωριστή Βεβαίωση συμμετοχής.
2) Σεμινάριο «Αναπτυξιακός Αθλητισμός Στίβου: Από το Παιγνίδι στα Πολύαθλα». Η παρακολούθηση του συγκεκριμένου σεμιναρίου για όλους τους μετέχοντες στο 18ο Πανελλήνιο Συνέδριο της Ε.Γ.Β.Ε. είναι δωρεάν. Στους συμμετέχοντες στο σεμινάριο θα δοθεί χωριστή Βεβαίωση συμμετοχής.
3) Σεμινάριο «Η Διπλή Καριέρα των Αθλητών. Η Κοινωνική και Οικονομική Διάσταση του Θέματος. Η Εμπειρία από τα Προγράμματα Erasmus». Η παρακολούθηση του συγκεκριμένου σεμιναρίου για όλους τους μετέχοντες στο 18ο Πανελλήνιο Συνέδριο της Ε.Γ.Β.Ε. είναι δωρεάν. Στους συμμετέχοντες στο σεμινάριο θα δοθεί χωριστή Βεβαίωση συμμετοχής.
4) Σεμινάριο «Πολλαπλές Αθλητικές Δραστηριότητες Ενάντια στην Καθιστική Ζωή, στην Παχυσαρκία και στην Εγκατάλειψη Σπουδών. Παρουσίαση των Δράσεων και των Αποτελεσμάτων του Προγράμματος ERASMUS+ Sport, Project M.A.P.S. – Multisport Against Physical Sedentary (project number: 567236-EPP-1-2015-2-IT–SPO–SCP)». Το πρόγραμμα διακρατικής συνεργασίας (IT, DE, GR, HR, NL, PL, TR) M.A.P.S. στοχεύει στη δημιουργία μιας Ευρωπαϊκής μεθοδολογίας παράλληλων και πολλαπλών αθλητικών δραστηριοτήτων, κατά της παχυσαρκίας, της καθιστικής ζωής και της εγκατάλειψης σπουδών από τους νέους ηλικίας μεταξύ 9 και 12 ετών. Ξεκινώντας από ένα μοντέλο που έχει ήδη δοκιμαστεί στην Ιταλία, σε εθνικό επίπεδο, καθώς και τη συλλογή καλών πρακτικών άλλων εταίρων, ένα νέο κοινό μοντέλο σχεδιάστηκε και δοκιμάστηκε στις συμμετέχουσες χώρες. Το πρόγραμμα M.A.P.S. προσπαθεί να βρει τρόπους για την προώθηση της σωματικής δραστηριότητας σε όλες τις μορφές της, ενθαρρύνοντας τα παιδιά στη συμμετοχή σε πολλαπλά αθλήματα και επίσης μέσω παρεμβάσεων σε παθητικούς παράγοντες, όπως οι συνήθειες που επικρατούν στις αστικές μετακινήσεις και οι αστικές δομές: για το λόγο αυτό το πρόγραμμα περιλάμβανε και μια μελέτη σχετικά με τον αντίκτυπο του αστικού περιβάλλοντος στις συνήθειες μετακίνησης την παιδιών. Έχει αποδειχθεί ότι η εξάσκηση πολλών αθλημάτων επηρεάζει, αρμονικά και πλήρως, την κινητική ανάπτυξη των νέων. Η προπόνηση με ανάμειξη διαφόρων κινητικών δεξιοτήτων αντί της επανάληψης συνεχώς των ίδιων, συμβάλει θετικά ώστε να ολοκληρωθεί ο κινητικός πλουραλισμός που οφείλουν να αναπτύξουν και να εδραιώσουν οι νέοι για μια υγιή μελλοντική ζωή. Η παρακολούθηση του συγκεκριμένου σεμιναρίου για όλους τους μετέχοντες στο 18ο Πανελλήνιο Συνέδριο της Ε.Γ.Β.Ε. είναι δωρεάν. Στους συμμετέχοντες στο σεμινάριο θα δοθεί χωριστή Βεβαίωση συμμετοχής.
5) Σεμινάριο «Το Τρίαθλο και οι Παράμετροι της Αθλητικής Παιδείας». Η εμπειρία μέσα από τα μάτια ενός Παγκόσμιου πρωταθλητή. Η παρακολούθηση του συγκεκριμένου σεμιναρίου για όλους τους μετέχοντες στο 18ο Πανελλήνιο Συνέδριο της Ε.Γ.Β.Ε. είναι δωρεάν. Στους συμμετέχοντες στο σεμινάριο θα δοθεί χωριστή Βεβαίωση συμμετοχής.
6) Σεμινάριο «Ισορροπία και Συμμετρία στην Ανθρώπινη Κίνηση». Η παρακολούθηση του συγκεκριμένου σεμιναρίου για όλους τους μετέχοντες στο 18ο Πανελλήνιο Συνέδριο της Ε.Γ.Β.Ε. είναι δωρεάν. Στους συμμετέχοντες στο σεμινάριο θα δοθεί χωριστή Βεβαίωση συμμετοχής.
7) Σεμινάριο «Η Φυσική Αγωγή στο Σχολείο και στην Εκπαίδευση». Η παρακολούθηση του συγκεκριμένου σεμιναρίου για όλους τους μετέχοντες στο 18ο Πανελλήνιο Συνέδριο της Ε.Γ.Β.Ε. είναι δωρεάν. Στους συμμετέχοντες στο σεμινάριο θα δοθεί χωριστή Βεβαίωση συμμετοχής.

Ημερομηνία:
Παρ, 12/08/2017